czwartek, 28 maja 2020

"Himalaje. W poszukiwaniu joginów" - moja rekomendacja książki


📖 Trzymam w ręku wspaniałą książkę “Himalaje. W poszukiwaniu joginów”, z którą nadal nie mogę się rozstać, choć przeczytałem ją już dwukrotnie, jak zwykle robiąc notaki i zaznaczając istotne dla mnie fragmenty.
📖 Książka stanowi relację z dwóch podróży do Indii mojej znajomej Niny Budziszewskiej Nina Budziszewska – indolożki o tytule doktora, adiunkta Zakładu Filologii Indyjskiej Studiów Klasycznych, Śródziemonomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz kierowniczki studiów podyplomowych z zakresu jogi klasycznej. Autorka zabiera czytelników w swoje dwie podróże w Himalaje oraz do kilku innych kluczowych dla jogi miejsc w Indiach. Celem tych wypraw było poznanie jogi i jej filozofii u samego źródła oraz skonfrontowanie tego doświadczenia ze swoją wcześniej zdobytą wiedzą i wyobrażeniami . Nina opisuje swoje niezwykłe podróżnicze przygody, pełne trudów i wyzwań, które stawiały przed nią nieokiełznane i dzikie, a jednocześnie mistyczne Himalaje oraz pełne spotkań i rozmów z ciekawymi osobami, w tym lokalnymi joginami. Książka ta na pewno może być praktycznym przewodnikiem, do których klasztorów, czy aśramów warto się udać i jakich przeszkód, ale i zachwytów można doświadczyć np. podczas himalajskich podróży publicznym transportem.
📖 Natomiast książka ta to przede wszystkim rozważania na temat jogi, medytacji i ich wpływu na transformację człowieka i to właśnie te treści pochłonęły mnie najbardziej. Autorka w objaśnieniach i rozważaniach odwołuje się do gruntownej wiedzy akademickiej nie tylko na temat samej jogi, ale ogólnie kultury Indii, co czyni czytane treści niezwykle ciekawymi, tworzącymi dużo szerszy kontekst. Ponadto można tak wiele dowiedzieć się o różnych praktykach jogicznych: klasycznych na podstawie Jogasutr Patandźalego, tantrze, praktykach tybetańskich, hatha-jodze czy o jodze kundalini. Dla mnie osobiście, jako osoby, która od niedawna samodzielnie studiuje teorię jogi ta książka pozwoliła jeszcze bardziej otworzyć oczy na bogactwo tej dziedziny, jej wielką głębię i niezwykle silne osadzenie w realiach codziennej egzystencji.
📖 Polecam wcześniej albo jednocześnie/naprzemiennie, zanim przebrnie się przez serwowaną przez autorkę teorię, sięgnąć też po “Psychologię Jogi” Maciej Wieloboba, która jest przystępną i uporządkowaną analizą Jogasutr Patandźalego, a te powinny stanowić podstawę wiedzy każdego jogina bez wględu na to, którą ścieżką jogiczną podąża. Ja tę książkę przestudiowałem gruntownie wcześniej i pewnie dzięki temu z “Himalajami...” swobodniej chłonąłem i pogłębiałem tę wiedzę, niż gdybym był w temacie zupełnie zielony. Niemniej jednak nie obawiajcie się – Nina Budziszewska pisze tak ciekawie i barwnie, że nawet niezwykle zaawansowane opisy teoretyczno-filozoficzne nie wydadzą się Wam za ciężkie.
📖 Jestem pewien, że do książki “Himalaje. W poszukiwaniu joginów” będę wielokrotnie wracał, a na pewno zabiorę ją ze sobą kiedyś w moją wymarzoną podróż w tamte tereny. Póki co dziesięć lat temu dotarłem jedynie do podnóży tych wspaniałych gór - do Rishikesh, do aśramu Swami Rama Sadhaka Grama, gdzie spędziłem 3 tygodnie ucząc się medytacji i śpiewając. Myślę, że niedługo pora na wyprawę w głąb tej niezwykłej krainy jogi. 🕉 🏔
Książkę możecie nabyć tutaj:
Zapraszam Was też do odwiedzenia bloga autorki, na którym znajdziecie ciekawe wpisy o jej podróżach, jodze i Indiach


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz